Zrobić kurs prawo jazdy i nauczyć się prowadzić pojazd to połowa sukcesu. Druga połowa to zdać egzaminy, bo wcale prosto nie jest, co pokazują statystyki – zdawalność dla kategorii B dla egzaminu teoretycznego waha się w granicach 50 – 60% (przy pierwszym podejściu, przy podejściu drugim jest to ok. 70%), natomiast zdawalność egzaminu praktycznego wynosi ok. 30%.
Co jest przyczyną takich właśnie wyników?
Nad problemem niskiej zdawalności pochylili się specjaliści, ponieważ zaskoczył ich spadek zdawalności m.in. egzaminu teoretycznego (z 90% na 47%). Materiał specjalnie się nie zmienił, jego ilość nie wzrosła, co się zatem stało? Zdaniem tychże specjalistów za taki stan rzeczy należy winić samych kursantów, którzy albo uważają, że posiadają odpowiedni zasobów wiedzy, albo że nie warto się przykładać, ponieważ wynik i tak będzie negatywny. A co z egzaminem praktycznym? Tu sprawa jest bardziej złożona i bardzo dyskusyjna, bowiem czasami winny jest egzaminator (są tacy, u których zdanie egzaminu graniczy z cudem), czasem paraliżujący stres kursanta, a czasem brak wymaganych umiejętności.
Błędy na egzaminie
Nie jest tak, że jazdę egzaminacyjną należy wykonać bezbłędnie. Błędy można popełniać, ale… Po pierwsze, błędów na egzaminie na prawo jazdy można popełnić tyle, ile jest zadań, ale nie można popełnić tego samego błędu dwukrotnie. Po drugie, błąd błędowi nierówny – o ile parkowanie w zatoczce można powtórzyć, tak wymuszenie pierwszeństwa na drodze kończy się przerwaniem egzaminu. Dobra szkoła jazdy Łódź uczy kursantów nie tylko techniki prowadzenia pojazdu, ale również odpowiedzialnego zachowania na drodze, co może pomóc uniknąć takich krytycznych błędów podczas egzaminu.
Jakie błędy najczęściej popełniają kursanci?
Towarzyszące kursantowi podczas egzaminu emocje i stres potrafią zakłócić rozsądek. Niejeden ze zdających, choć każdą jazdę na kursie zaczynał od ustawienia lusterek i zapięcia pasów, zapomina o tym właśnie w chwili najważniejszej. Oprócz tego błędami, które rzutują na wynik egzaminu podczas jazdy w mieście jest brak dostrzegania znaków drogowych, niestosowanie się do nich (zadziwiająco dużo osób nie zatrzymuje się przed znakiem STOP), nieustąpienie pierwszeństwa, brak płynnej jazdy, przekraczanie linii ciągłej, zbyt późna zmiana pasa ruchu, stworzenie zagrożenia dla pieszego lub rowerzysty. Na placu manewrowym najwięcej kłopotów kursantom sprawia jazda po łuku (rękaw) oraz ruszanie pod górkę.
Czy można i jak zdać egzamin za pierwszym razem?
Nie jest to oczywiście niemożliwe – potrzebne jest dobre wyczucie samochodu, skupienie i obserwacja otoczenia (nie wykonywać manewrów pamięciowo, lecz reagować na daną sytuację), a także dużo, dużo spokoju.
—
Artykuł sponsorowany